Kontakt

pomoc@bezpecnavina.cz22. 6. 2015

Nejpohádkovější postavička

Přemýšlím, které smyšlené postavy představují charakteristiky narcisů:

Dr. Jekyll a Mr. Hyde - to jsou dvě naprosto odlišné tváře narcise a výměna mezi nimi nastává někdy i několikrát za hodinu a jindy s vámi pan Hyde třeba několik dní nemluví. Ale neklesejte na mysli. Máte doma dva v jednom. Takže jeden byl vlastně zdarma. A to za tu trošku šikany a utrpění přeci stojí. To se dneska nosí. No ne?

Baron Prášil - ten podle mě nikdy nepocítí vinu, vše se jakoby odehrává neustále pod jeho kontrolou a on si tak pluje oblouhou na dělové kouli. Sic je to ohromně vzrušující život a lákavé dobrodružství, je to ve skutečnosti prázdná skořápka nic neprodukující. Ale za to plány má velkolepé a až se mu to všechno podaří, tak to budou všichni koukat, že měl od začátku pravdu. Však on to všem nakonec nandá. Nandá, leda tak papírové botičky sám sobě a při tom stáhne sebou všechny, kdo nestihnou včas utéct.

Upír - když vás láká a snaží se získat, tak je to úplný ptáček zpěváček, jenomže když nastavíte krček, tak se zakousne a začne vysávat. Nepřestane, dokud vám zbyde kapička krve. Upír je to také proto, že každý, koho upír saje, se stává sám upírem. Upír se bojí světla, jako se narcis děsí pocitu viny, který by ale vrhl světlo do jeho života, protože by konečně viděl ostatní kolem sebe. Upíra se taky zbavíte jenom stříbrnou kulkou, nebo dřevěným klínem do srdce. A jako netopejr opouští v noci vaše hnízdo a zaletuje si připravovat další krčky, aby měl do čeho kousnout, až se i z vás stane nemrtvý. Pokud zrovna nedisponujete ani jednou z uvedených zbraní, tak zkuste dnes v noci rozsypat kolem dokola česnek a pomazat se jím. Uvidíte, co jste ještě neviděli! Muhehehehe

Hvězdné války - to není sice postavička, ale ten název je výstižný. Narcis je prostě hvězda. A všichni kolem (kdo pro něj nic neznamenají) si to myslí. S vlastními, které by tak chtěl mít rád, jenže neví jak, jenom válčí. Nejradši, samozřejmě, hned po partnerce(-ovi) si jako oběť agrese vybírá nejstaršího syna (i ženy, ale tam narcistické zneužívání není krz přímou agresi). Za každou cenu musí vyhrát a proto staví ten nejsofistikovanější vynález zkázy v celém vesmíru - hvězdu smrti neboli výhružky, zastrašování a ponižování. Teda pokud na to má intelekt, jinak prostě brute force. Po vší té hrdinské námaze si nejraději hraje se svým zasouvacím světelným mečem. Sám.

A co Vy? Snili jste dlouho o tom, jak Vás vysvobodí zázračná postava? Ano, nakonec přijela ztělesněná dokonalost. Prase na bílém, houpacím koni, které si jako věno přineslo půl vzdušného království k tomu a vám darovalo císařovy nové šaty. Byla to čistá láska nebo sňatek z rozumu?


P.S. Ještě na jednu postavičku jsem zapomněl: Praesident – NO COMMENT

3 komentáře:

 1. Zajímavé a vtipné přirovnání :-)

  Třeba také Frank Burns ze seriálu MASH byl možná myšlený jako narcista. Rozhodně odpovídá většině rysů popsaných tady http://www.halcyon.com/jmashmun/npd/traits.html

  Také, když to trochu přeženu, Zkušený ďábel z knihy Rady zkušeného ďábla od C.S.Lewise. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem je četla pár týdnů před tím, než jsem začala s jedním narcistou chodit, a brzo mě začalo děsit, jak mně pořád kdovíproč toho Zkušeného ďábla připomíná, ačkoliv je na mě hodný a chodíme na romantické procházky. Myslela jsem si, že jsem se zbláznila, ale pak se začala v náznacích objevovat jeho nebezpečnost. Tak jsem se s ním včas rozešla.

  Z křesťanského pohledu je narcista člověk, kterému byly upřeny všechny Boží dary: láska, naděje, upřímná radost a schopnost si něco užít, vědomí vlastní nedokonalosti a tím pádem obrovská radost, když se v něčem zdokonalíme.

  Setkání s narcistou pro mě bylo vlastně úžasné, protože jsem si uvědomila, že já i skoro všichni ostatní lidé si tak nějak pořád stěžujeme, že nejsme andělé, ale přitom i být obyčejným člověkem je nádhera.

  Teď jsem si s hrůzou uvědomila, že tajně doufám, že mě někdo pochválí za to, co jsem tu napsala moudrého... narcismus je nakažlivý. Inu, člověk se pořád učí :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Hvězdné války - to sedí :-(

  OdpovědětVymazat
 3. První, kdo se mi pa našem exprezidentovi vybaví jako narcis je princ z pohádky Jak se budí princezny. Hrál ho Jan Kraus a byl naprosto přesný. Ve všem byl nejlepší a nikdo nu nesměl odporovat, konkurovat ani se o to pokusit.
  Mám ho taky doma, ale nepoznala jsem ho dříve, než mě měl tam, kde chtěl. Svou úžasnost vydržel předstírat hodně dlouho. Vše sedí, až na ten světelný meč. Občas si hraje s mečem i se mnou, ale není to často, každopádně je v tom stejně jako ve všem dokonalý.

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za vložení komentáře.

Tomáš Pour