Kontakt

pomoc@bezpecnavina.cz20. 1. 2017

Kripl

Kdo jste ještě neviděli minulou interpretaci textu písně Why, tak doporučuji se na ní nejdříve mrknout, budete mít o něco intenzívnější zážitek z dnešního příspěvku.

Dnes jsem se pustil do písně kapely Radiohead, která se jmenuje Creep. Kromě toho, že se teplota při natáčení pohybovala snad blízko absolutní nuly, tak jsem pak ještě zapad autem do sněhu a půl dne ho pak dostával ven. Takže jestli se někomu na tom videu něco nebude líbit, tak to má spočítaný.
Jako první verzi té písně sem dnes dám rovnou cover verzi, kterou zmiňuji ve videu. Těhle romanticko-sladkých verzí najdete více. Tahle tu je jenom proto, abyste si odpověděli na otázku, jestli tato interpretace odpovídá obsahu textu.

A pokud vám třeba NEbude připadat odpovídající, tak jak na vás působí ten kontrast?

Může vůbec někdo, kdo něco takového nezažil pochopit obsat takových veršů?

Je možná romantická interpretace něčeho tak děsivě brutálního?

Vidíte nějakou podobnost s něčím, co se odehrálo ve vašem životě?
Kdo si bude chtít najít originál písně Creep, tak mu to určitě nedá práci. Sem bych těď radši přidal ještě tuhle bezdomoveckou verzi, která vytváří kontrast k té verzi předchozí. Tady vám ani nemusím klást ani žádné otázky. A teď jsem zvědavý, jak dopadne hlasování v komentářích a kdo se stane vítězem dnešního kola nevinné hitparády.

P.S. A tady je ještě nejoriginálnějsí originál
32 komentářů:

 1. zaujala mne ta možnost, že antidepresiva nejsou k léčbě, jen podporují pokračování v té schíze. Bojím se,že to je náš případ.

  OdpovědětVymazat
 2. Nemáš historickú pamäť ako ja..., ano tak mi to hovorieval. Nevieš, nemôžeš, nemáš na to...ha ha ha mamina si nepamätá, povedal pred našou malou dcérou, smial sa... aj ja som sa smiala. Na ten smiech sa nedá zabudnúť, trhal mi vnútornosti. Preplakala som celé Vaše video, a vôbec nie je pre mňa dôležité či je to tá správna interpretácia, boli to moje záblesky pamäte, nezabudla som. Ďakujem Vám.

  OdpovědětVymazat
 3. Ne, kdo nezazil podivina, kripla, sociopata v realu, tezko pochopi obsah pisne spravne. Ja hlasuji jasne pro druhou verzi pisne od bezdomovce Daniela.

  OdpovědětVymazat
 4. Já se pořád nedokážu vžít a pochopit, že si někdo dá tu námahu s někým takhle manipulovat. Kdybych k písničce neměla úvodní výklad, tak jí ani správně nepochopím. To nejspíš ten důvod, proč jsem poslední dobou takových lidí obětí. A to nemyslím partnerské vztahy, na ně mi nezbývá čas ani nálada, ale těch pracovních. Proč se mi to nedělo dřív? Co se se mnou stalo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teprve píseň Why mi otevřela oči. Už začínám rozumět jejich podlým taktikám. Jsou to takoví duševní mrzáci, kde jediná obrana je útěk někam hodně daleko.

   Vymazat
 5. Tak nevím, pustila jsem si oboje. Ale ani jedna verze mě nějak zvlášť nebere. Vaše interpretace překladu je sice možná, ale ne jediná. Zpívá-li bezdomovec nějaké dívce, že se jí nemohl podívat do očí, protože byla nádherná, dává to nevinnou logiku. V refrénu nadává na to, že je patolízal a rapl, ale že nepatří na ulici. Je mu jedno, že to bolí (jeho, ta skutečnost, že je na ulici a že není perfektní), ale chce to všechno mít. A ona prchá. (Dívka, kterou by chtěl, dívka, která nechce bezdomovce, dívka, která je jeho snem...) Takže ta slova nemusí znamenat nic o narcisismu, mohou být prostým povzdechem nešťastného člověka sám nad sebou.
  A jen tak na okraj, vibrovat se píše s měkkým...

  OdpovědětVymazat
 6. Moc Vám děkuji za práci, kterou děláte. I kdyz uz mam souziti s timto clovekem za sebou, zůstalo ve mně velmi mnoho bolesti a nepochopení a Vaš Blogg mi pomáhá se z tím vyrovnat a vše pochopit. Prožila jsem vše, co popisujete v obou videích a to doslova. Jsou to paraziti a mělo by se již na základních školách vyučovat o duševních "abstrakcich" různých jedinců(i když toto mi připadá jako nějaká epidemie, popisujete opravdu ze 100%věci, které na mě manžel 18let uplatňovat a pokud to zazivají i ostatní ženy(muzi)..." něco není v poradku") aby již děti byli připravené a měli alespoň základní pojem o manipulaci. Sama své děti vedu k lásce k sobě samému a rozpoznávání manipulativnich technik, tak aby žili spokojene svůj život a nenechali se ovlivňovat "zájmy a potrebami" ostatních lidí. Držím všem lidem , kteří prochází tímto peklem, pěsti a přeji, aby jste si co nejrychleji uvědomili, že lásku a energii , kterou jste tomuto člověku dali...nikdy zpět nedostanete a ani se nikdy nedočkáte opětovné reakce (není to totiž možné...Paraziti miluji pouze sami sebe...všechno ostatní je hra, aby dostali to co potřebují mají totiž pocit, že jim stále něco chybí a vyžadují to od Vas....-pokud si to ne uvědomíte...po boku takového člověka zemřete na vycerpani, a to myslím doslova). Celou dobu jsem se ptala "proč?"...se mi toto děje...(klasika, tak jako vsichni) a myslím že jsem našla odpoved: Měl mě naučit mít rád sama sebe...měla jsem si z něj vzít příklad a tak jsem to udělala ☺ ...do týdne jsem byla pryč... všem tyranym přeji hodně štěstí a Vám Tomáši MOC MOC MOC!!! DEKUJI. Dana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, Dano, jako bych četla svuj příběh, ode mne, Vám Tomáši, také veliké Děkuji. Lenka

   Vymazat
 7. Antidepresiva nejsou léčba. Kripl není "deprese", Kripl je bezohledný asociální šmejd. Dá li mu na to lékař antidepresiva, protože mu tam fňukal, "jak neulovil", postará se o to, že to bude ještě větší Kripl. Antidepresiva mají totiž jediný účinek: "vypnout emoce", do teď měl emoce a opatrnost "k sobě" - pouze, a po antidepresivech ani to. Bude to zabiják, co se s tím nemaže a s vypnitými emocemi už nemá vůbec žádné pidi výčitky, pochybnosti. Kosatka, vybrakovat na doraz.. V reálu bych princip překladu přirovnala k: "Policie rozbila gang, který Rumunkám sliboval LÁSKU a lepší práci. V Praze je pak nutil k prostituci:https://zpravy.aktualne.cz/domaci/chudym-rumunkam-slibovali-lasku-a-lepsi-praci-v-praze-z-nich/r~4abec92cc1ed11e682e20025900fea04/ Přesně podle popisu překladu pana Poura na to Rumuni šli. Holky z vesnice.., kráska, bla, bla, bla.., svatba, láska a nezajímá mě, že to bolí..,šup a vyšlapej mi na barák ! Parazitní Kripl.. Bezďák je podle mě rovněž Kripl. Protože normální člověk, by zpíval " kéž bych vyhrál sportku a nebyl na ulici..." asi těžko bude mít žal nad krásnou děvou, když spí na papundeklu v -20... Takže láká budoucí oběť.. Přísavka.. A mladá slečna.., by v jejím věku asi měla hledat partnera se kterým sdílí sport, buduje a tvoří.. Místo toho zpívá to co zpívá.. Takže podle mě má slušný základ na budoucí zlatokopku...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vy jste zlatej, teď už chápu proč si stěžuje, že mu píská v uších a přitom mi nikdy nevyhoví nesnaží se o harmonické mezilidské vztahy a jen ze mě tahá náklonnost, pak začne manipulace. Kdybych zvládla sama finančně hypotéku tak bych se neohlížela ani na dítě a letěl by odkud přišel. Zmrd

   Vymazat
 8. Docela dobře napoví i film: "Sebenilenec" podle scénáře Simony Monyové, kterou zavraždil kdo jiný, než NARCIS a knihu napsala "podle svého života s narcistickým manželem..." Scénář filmu a popis pana Pouta. Vidím tam shodu.. Odkaz na film: https://youtu.be/QfhTZfndCE0

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film Sebemilenec je trefny. Kdyz jsem ho sledovala s psychopatem tak odvetil ze se na to nelze divat a ze mu je to neprijemmy ahahah vedel proc, asocial.

   Vymazat
 9. Film "Sebemilenec"

  OdpovědětVymazat
 10. Vsechny vase komentare na blogu jsou tak krute pravdive, jako bych je psala ja sama...uz rok se snazim rozvest s psychopatem, ktery mi 20 let ridil zivot...uz jsem na pokraji fyzickych a hlavne psychickych sil, vsichni rikaji...vydrz, dala jsi to 20 let, tak to zvladnes...ale v podstate nikdo nevi, co ja zazivala....vsechno to, co tu ostatni pisi-ponizovani,nezajem, jen me vysaval jak upir, pomalu se zvedam z popela a on se porad snazi me zase zadupat, ale uz se nedam!!! Myslim ale, ze ty pocity ve mne zustanou uz naporad, ze mi vzdycky naskoci do hlavy, aniz by byl duvod. Tolik let mi vymyval mozek....dokonce uz to aplikuje i na deti, ale ja je nedam. Tomasovi moc dekuji za jeho blog, jak rikam...je to vsechno strasne kruta pravda...

  OdpovědětVymazat
 11. Mám zároveň u toho všeho velké podezření, že významnou roli u těch psycho,asocio atd.hrají i víkendové drogy. Strašně moc mužů o víkendu tzv.odpočinkivě "smaží..." Koks. Nedávalo mi smysl "ty skoky !" Ti co o víkendu smaží mají sebevědomí až na půdu a z toho agresi. Ti co nesmaží s těmi to jde mnohem snáž. Hledala jsem zuřivě odpovědi a našla dokument: "https://youtu.be/Qyk_5-KTN9k" To mi hodně dalo. Nedokázala jsem pochopit, jak chcípák z vesnice může mít "tááakkhhlle velký sebevědomí", ačkoli flusnu a on se zlomí v pase.. Pár jsem jich takových potkala. Nepochopitelní asociálové. Podivný jednání, divný tajemství. Kecal blbosti..a měli "klíčové divnosti", pak jsem zpětně zjistila, že oni víkendové smaží.. Takže se z něj stane nejhorší kombinace která zní: " blbej a sebevědomej" Ten dokument hodně vysvětluje. Dneska ostře sleduji možnou přítomnost drog a kdyby se nějaká projevila, "tak bez pardónu zbalit kufry a vyrazit ven !" Myslím si, že hodně sociopatie s tím souvisí.. Že ti pánové pod drogpu naberou super představu o svém "já", která ale není pravdivá a běda tomu, kdo ji naruší, kdo ho vyruší.. Moji teorii možná potvrdí, či vyvrátí pan Pour. Mě to tak ale přijde. Že je to špatná rodina, navrch to fešák zaplácl drogama a doma pak pochoduje psychopat jak z filmu a celá rodina je z něj vyřízena.

  OdpovědětVymazat
 12. Drogou "meho" psychopata je jeho matka, ke ktere chodi s kazdym problemem i nekolikrat denne, krera mi zaridila dum podle sveho a ja jsem se jeste dovolila ozvat, ta nejlepsi matka, ktera chtela vychovat nase deti, protoze ja to neumim, ta dokonala bytost, ktera mi laskave predala sveho dokonaleho syna a ja potvora se s nim ted chci rozvest.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není Vaše tchýně náhodou učitelka? Tím by se to do jisté míry vysvětlovalo. Dost učitelek (a učitelů) trpí určitou formou narcisismu, ve smyslu přesvědčení o své dokonalosti a neomylnosti.

   Vymazat
  2. Neni, ale mysli si o sobe, ze je nejlepsi na svete ve vsem co dela...manzel me dokonce nutil, abych chodila jako ona, ze pry spatne chodim a dupu jako moje mama...ale to je jen stripek ze vsech jeho akci...

   Vymazat
 13. ta interpretace, že chce být dokonalá/lý, je neurotismus závislé osoby...sadismus, masochismum duševní i fyzický..to vše je v závislém vztahu manipulatora a oběti... oběti jsou ze 100% neurotici..a nemyslím to špatně. Ta bolest je bolest z dětství, kterou si nešťastně zamilovaní interpretují jako lásku... nikdy to nedostanou, dokud si to nezpracují...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D :D ?? Cože ?? Máte na mysli neuroticismus ? "GENETICKY" podmíněná náchylnost k emocionální a celkové duševní labilitě ? VE 100% ?? Mám záchvat smíchu.. Takže se můžou zrušit zákony typu: "obelstil, okrad, vylákal, sňatkový podvodník, oloupil, ubil, zabil, uškrtil, znásilnil", protože všechny oběti jsou ve 100% geneticky vadný materiál..:D :D No tak toto mě rozesmálo na celý týden dopředu.. Vy tady těm lidem teda pomáháte. To jsou pecky :D :D .. Můžou si za to sami jsou 100% vadný matroš.. Hmmm.. :D Bomba příspěvek :)

   Vymazat
  2. Se zpracováním zanedbané výchovy, a nebo muka pod výchovou narcise/stkou souhlasím.. Zpracovat.. Ale 100% neuroticismus - vadný gen.. To jste přesně otočil/a.. Viz.František Koukolík. "Proč jsou takoví" https://youtu.be/_FqmhuSehjU - ti Kriplové.. Tady jsme od toho, abychom se to naučili rozpoznat a bránit se, nikoli protože jsme 100% vadní..! To je slušný blud...

   Vymazat
 14. Když si pozorně poslechnu písně a to několikrát (interpretace od Danielle je krásná), slyším tam velké rozdíly. Danielle zpívá píseň velmi něžně, procítěně, jako o někom, kdo opravdu hluboce lituje ztracené lásky a taky toho, že je takový jaký je. Zpěvák skupiny Radiohead je více flegmatický, jen konstatuje fakta a ví, že je takový jaký je a lepší nebude. Bezdomovec na mě působí dojmem laciného odrhováku, kdy tedy něčeho asi lituje, ale myslím, že nejvíce lituje sám sebe a toho, jak dopadl a té dívce v hloubi duše závidí to, jaká je, že jí nesahá ani po kotníky.

  OdpovědětVymazat
 15. znovu děkuji za zajímavé video, které mě nutí přemýšlet, dnes jsem na rozpacích, nevím, co si o tom mám myslet, tohle video mi říká, že já jsem psychopat v tom myslu, když mě začne mít ráda "normální" osobnost, tak já na ni zaútočím a začnu ji ničit, toto zjištění se mi nelíbí a asi mě má posunout někam dál a rozklíčovat zatím nerozklíčované a proto jsem vděčná za tuto práci, kterou Tomáš Pour dělá ... ukazuje mi mou dobrou, ale i špatnou stránku

  OdpovědětVymazat
 16. tak dnes jsem si to někdy v půlce otočila, a za něj jsem si dosadila sebe. Zvláštní že mi to pasovalo podobně jako obráceně. Začala jsem se sebe ptát, co od něj stále očekávám. Já chci aby ze mě byl paf, já chci aby ho to bolelo, chci být ta dokonalá. Odplata? možná, možná mi to ale spíš dělá dobře. A teď otázka chci aby trpěl? Ne, nechci. Takže kde se to ve mě bere? To je to co mi na něm imponuje, že nepodlehne, že on ničí mě a né já jeho, protože když bych ho ničila já tak mě by z toho nebylo dobře, nechci ubližovat, nechci vidět že někdo trpí, to raději trpím já, vlastně chci trpět. Možná tedy řešení by mohlo být udělat to tak aby nikdo netrpěl. Dává to smysl?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. asi jste popsala i mé pocity a neznám a nevím proč to tak je.... chtěla bych vědět, proč se tak cítím, protože od včera stále přemýšlím, zdali jsem či nejsem psychopat, mně Váš příspěvek smysl dává, jen nevím, proč to tak je a proč obět se staví a chce stavět do role tyrana

   Vymazat
  2. Tak jsem moc ráda za poslední dva příspěvky, rezonuji s mými pocity, je fajn vědět, že v tom nejsem sama. Asi neni nic černobílé, i původně oběť psychopata může mít v určitých situacích manipulativní sklony. Je třeba to u sebe poznávat a odkryvat se. Pak se s tim dá pracovat a používat pri odhalování manipulacee od ostatnich. Diky práci s Tomášem se to snad začíná darit. Zkuste to.

   Vymazat
  3. Pravda je totiž relativní, nikoliv absolutní. Každý má tu svou (viz zelená versus zelenkavá). Podle mých zkušeností, řešení by bylo prosté (aby nikdo netrpěl)... oboustranná tolerance. Jenže jak všechny (co tu chodíme do diskuse víme, tolerance od narcise se sotva dočkáme.

   Vymazat
 17. Dobrý den, nejsem absolvent kurzu a jsem ve fázi zamilovanosti do těchto stránek, tj. ve velkém nadšení, kdy jsem ještě nenašla žádný protimluv a úskalí, takže velké "palec hore".
  Jsem z rodiny manipulátorů a obětí, nacházím si partnery manipulátory a nějak to tak běží jako neviditelná osa mého života. Hledala jsem, proč jsou lidé okolo takoví, jací jsou, jaké jsou jejich vzorce života a co je k tomu vedlo. Ale až po letech se mi poštěstilo z toho kruhu odstoupit. Složila jsem se, zůstala jsem sama doma, dostala jsem ona antidepresiva a najednou se mi roztáhla opona na pimprlovém divadle a já to všechno viděla z odstupu. A měla jsem možnost se o samotě zvednout, zesílit a hlavně manipulace dostávat postupně po kapičkách jako očkování. A díky tomu všemu se role prohodily. Už jsem nebyla oběť, už to bylo "já pán, ty pán". Dokázala jsem se na každého jednotlivého dívat z pozice "A ty jsi kdo, že na mě zkoušíš takový a makový?"
  A proč to sem píšu - zdá se mi, že manipulátoři (aspoň ti mí, rodinní a blízcí) jsou najednou v té roli spokojení. Jakoby to bylo to, co celý život hledali. Hranice. Čáru, kde je to bezpečné, jejich. Kde si můžou hrát a zkoušet si a nic se jim nestane. Bezpečná ohrádka. Dokud pevné hranice fungují a jejich překročení je důsledně zaznamenáno a dáno na srozuměnou, že takhle tedy ne, je to dobrý. Ale je to pořád souboj, není možné splynutí. Nelze si k nim do ohrádky přisednout a hrát si s nimi. Funguje to jen když nad ohrádkou vidí důslednou maminku s vařečkou.
  Podotýkám, že sama jsem určitě manipulátor, takže se mi s nimi bojuje snáz, jejich zbraněmi. Bohužel ale nevím, jestli taková cesta funguje dlouhodobě, protože na jaře a na podzim mívám výpadky (sezonní deprese - klasika), takže u mě to končí křikem a sebezáchovným tichem. A až když se zase srovnám, připustím si je zpátky k tělu a vše začíná od nuly.
  A je to sakra těžký postavit se rodičům, prarodičům a sourozencům a obhájit si svůj prostor. A ještě těžší je co nejmíň sklouznout k jejich postupům. Páč je to tak snadný ...
  Rozhodně držím palce všem, kdo s námi musí bojovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha. V návalu emocí jsem zapomněla to hlavní. Při pohledu na klip mi právě v hlavě zasvítila červená žárovička s nápisem "Co to na mě zkoušíš, ty kluku ušatá?" Jako to říkávala naše maminka. A už vidím tu ohrádku a chlapečka, který krčí rameny a myslí si "No tak ne ..."

   Vymazat
 18. Je to až strašidelne výstižné- presne také to bolo... Ostala mi z toho vzťahu 17ročná dcéra, ktorá kráča v jeho šľapajách. Jeho som sa zbavila, ale čo s ňou?...

  OdpovědětVymazat
 19. Nejprve bych chtěla moc poděkovat za " nalezení " a rozboru písně o mém (ne)příteli.
  Vlastně to sedí od začátku do konce.
  Udělala jsem si k tomu vlastní dorozbor :-) a je to tam : opakovaná kolečka , cokoliv děláte líp je po " zásluze " potrestáno , prostě lepší být nemůžete a rovnou přecházíme k zmiňovanému narcismu .
  Tohle jsem si napsala velkým tiskacím písmen I want to be control. U nás se kontroluje vše od toho co nosím na sobě až po zákazy vycházení .
  pokud něco z toho poruším přijde dalkší part písně a to CHCI ABY JSI POSTREHLA, KDYŽ NEJSEM S TEBOU.... naposledy " jestli pujdeš do práce ..rozejdu se s tebou " ... no a přichází má zavislost , strach .. a 14 DNI máme idylku a pak trest další kolečko
  KRYPL

  OdpovědětVymazat
 20. On vam zakazuje chodit do prace?
  Mam taky zkusenosti vseho druhu.
  Horsi je to, ze uz pochybuju o sobe a padam na jeho uroven.
  A kde se to vlastne v lidech bere, vzdyt tohle snad zaziva uz kazda zena, o chlapech nevim(neznam),jen tim ze padam na jeho uroven.Jako bumerank se mu vraci jeho chovani ode me.A nechcu byt jak on.

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za vložení komentáře.

Tomáš Pour