Kontakt

pomoc@bezpecnavina.cz31. 1. 2018

Hodné zmrzačení

Když jsem si před chvilkou pustil tohle video, tak jsem si říkal, že o tom mrzačení to je hodně expresivní a že nechci, aby měl kdokoliv pocit, že když použije některou z uvedených frází, tak si automaticky nenávratně poškozuje děti atp. Berte tu expresivnost s rezervou. Jejích cílem je zprostředkovat Vám zavažnost takového jednání, pokud mu je někdo vystavený dlouhodobě a nemá možnost se mu nijak bránit.
8 komentářů:

 1. Jako malá jsem také nechápala, proč mi říkají, ať nezlobím, hrála jsem s nebo si zpívala. Později jsem nechápala,jak mám "nezlobit".
  Těžké následky.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, zajímalo by mě, jestli ti manipulátoři nevznikají i kvůli tomu, že třeba na ně byla matka sama a oni neumějí zacházet sami se sebou, když se jim dělo to samé, co popisujete v případě dcer. Pak ta frustrace nemá kudy uniknout a čeká, až se vyrostlý nejistý kluk potká s nějakou dámou, která mu to dovolí prožít, bohužel svým prostřednictvím. Zaujala mě k tomu tématu písnička Woman - Scorpions. Možná by šlo pomoct až ne tak agresivním manipulátorům, kterých patologie nejsou moc silné a chtěli by ještě pracovat na své osobnosti, nějaké vysvětlení, že by si mohli připustit nějakou nápravu. Zajímalo by mě, co si myslíte, že vzniká v synech, když jsou vystavováni tomu, co popisujete u dcer. https://youtu.be/fKqxB5w4ukg

  OdpovědětVymazat
 3. no nevím,rozebírá se zejm slovo NEZLOB...jistě,dá se formulovat jinak,přestan s daným chováním,nerozbíjej,nebouchej,ale slovo nezlob v běžné mluvě,znamená přestan s něčím....je to běžně zažitý výraz....a dítě je frustrované a nejisté,že se musí podřídit a poslechnout?celý život se bude něčemu podřizovat,pokud něco bude chtít!!!bude chít na školu,práci?přijme podmínky,bude chtít partnera?bude se muset vyrovnat s tím jaký je,pokud ho opravdu bude chtít,a to bude do nekonečna,v různých obměnám....jsem z toho rozpačitá....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to přesně popsané, ten mechanismus vzniku. To zmatené dítě, které nechápe, proč je na něj rodič naštvaný hned při příchodu domů, dostává mnoho povelů "nezlob", "nech toho", "jsi normální?" aj. tam, kde to není zcela na místě, je pak celý život pralyzované a netuší, co to s ním teda je, že není schopen nic udělat....
   Mě nepřišlo divné, že mi partner říkal, že se ke mě "tak" chová proto, že si to zasloužím, že kdybych byla jiná i on by se choval jinak. Samozřejmě šlo o manipulaci. Já to prohlídla až po mnoha letech. Vždy když sleduji videa pana Poura, tak si to znovu uvědomuji a stále se učím to rozpoznávat. Díky za vaši práci!

   Vymazat
  2. Nebuďte, máte pravdu. Význam slova "nezlob" pochopí dítě velmi brzy, pozná že jsou to rušivé činnosti, které rodiče rozčilují. Slovo nezlob je pro dítě signálem, aby přestalo s činností, kterou právě dělá... brečí, křičí, dupe, dožaduje se pozornost, atd.atd. 90% dětí to zvládá bez problémů a následků, u těch zbývajících deseti sotva co pomůže. Kdyby šlo opravdu o dramata, tak by v žádném lidském společenství v historických dobách nevyrostli takoví velikáni, jací vyrostli. Copak asi budou dělat ty současné křehké bytosti, dojde-li k nějaké celosvětové katastrofě (sopečný výbuch, asteroidy, atd.) Budou k ničemu, neschopni pomoci sobě ani druhým.

   Vymazat
  3. Anonymní: Víte, rodiče a děti, omyly a správné nacítění byly a budou. Z vlastní zkušenosti je dobré být na dítě něžný, či prostě "brát věci s nadhledem" a vysvětlit mu případně, proč věc nemá dělat. Aby dítě chápalo, že není špatné. A když si přečtete životopisy velikánů, uvidíte, kolik tam je traumatických dětství. Vy chápete výchovu k tomu, aby byl člověk silný sám v sobě jako "křehkost". Naopak, to lidi vyrůstající z nejistoty a bolesti jsou křehcí. Slyšíte to v hlase těch dvou moderátorek. Jak jsou křehké, když "dojde na věc". (myslím to dobře, moc vás obě dvě zdravím!)

   Vymazat
 4. Trochu se obávám opačného extrému, tedy zbožšťování dětí. Děti bez hranic jsou nešťastné děti a celý život pak ty hranice hledají. Různými způsoby. Jistě by měly být podány nějak laskavě. Ale rodič je také člověk se svými zraněními. Dělá chyby, a je to v pořádku. Je asi třeba, aby toho laskaveho bylo ve výchově více, než toho strachu a vzteku. Ale i tyto emoce je potřeba poznat. Zkrátka: koukejme na to rozumně, neupadejme do opačného extrému.

  OdpovědětVymazat
 5. Tohle dětské zboží je z pravidla nefunkční. Zkrátka v tomto věku nezlob děti nepochopí

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za vložení komentáře.

Tomáš Pour