Kontakt

pomoc@bezpecnavina.cz20. 6. 2018

Lze ochránit dítě před manipulativním partnerem?

Protože se nám množí dotazy na téma: Lze ochránit mé dítě před vlivem manipulativního (patologického) partnera?, rozhodli jsme se zaměřit na praktickou ilustraci této situace v následujícím videu. Doufáme, že bude užitečné a nápomocné. Držte se.

 Seminar Vina a deti 4.10.2018


11 komentářů:

 1. Velmi zajímavý názor. Děkuji

  OdpovědětVymazat
 2. Dakujem. Vase video mi dodalo nadej, ze sa moja situacia da zvladnut. Teda hlavne dcerina situacia.

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, děkuji za video. Jak si tedy mohou pomoci lidé, kteří vyrostli s jedním - manipulativním - rodičem a vliv "bezpečných" osob na jejich život byl v průběhu dětství opravdu epizodický? Jak mají psychicky zvládnout ten rozpor, že někdo, kdo je opatroval, byl zároveň jejich nepřítelem, který svojí péčí jejich existenci zároveň ohrožoval?

  OdpovědětVymazat
 4. Mooooc tleskám Vašim videím a kurzům. Pokračujte ve své práci, přesně tohle mnoho lidí potřebuje. Srozumitelný, názorný a motivující výklad této problematiky je snad právě jen Váš. Alespoň jsem se s ním nikdy nesetkala. Co víc snad říct....Díky !

  OdpovědětVymazat
 5. Dobry den, kdyz mam takoveho manzela, manipulativního, ma cenu s ním žít. Synovi je 11let a jeste mam holcicku 7 let. Dekuji

  OdpovědětVymazat
 6. Video je moc pěkné, ale stejně ve finále nezabráníte poškození a ty šrámy na duši a nespravedlnosti vznikají. Dítě se vrací rozhozené a já ho po každé návštěvě otci dávám dva dny dohromady. Nezabráním tomu, že mu ve vedru nedá napít a vrátí ho s úpalem (prý to vydrží), nezabráním tomu, že mu nabere moc jídla a pak ho šikanuje tím, že musí sedět u stolu dokud to nedojí. Nezabráním tomu, že mu poztrácí nebo zničí jeho oblíbené hračky nebo oblečení, že ho dá do ledového bazénu, s tím vysvětlením, že ledový není, a dítě pak má angýnu...já nemůžu do práce atd...Ty šrámy na duši a příkoří tam stejně vznikají a tím, že mu zpětně vysvětlím, jak to je, nezabráním tomu, aby se to dělo...I když to otci vysvětlím, jak to nemá dělat, nikdy nevím, co to příště zase bude...No a úplně omezit kontakt zas nejde, to by taky dítěti nedělalo dobře, protože tatínek se jako vůl nechová stále, a ono ho přece jen vidět chce....chjo, začarovaný kruh.

  OdpovědětVymazat
 7. Základem je uvědomit si nebezpečí a snažit se na sobě pracovat. Sama chci vychovat své děti tak, aby z nich nebyli narcističtí manipulátoři a aby takové jednání dokázaly rozpoznat. Narcis-manipulátor si nikdy nepřipustí, že by cokoli dělal špatně, nebo že by se měl zlepšovat. Hází vinu na okolí, a pokud mu něco nejde, přestane ho to zajímat. Místo opravy či alternativního využití věc prostě odhodí. Často je tou věcí partner, dítě, podřízený... Snažím se tedy svým dětem vysvětlovat vše, na co se ptají, snažím se vzbudit v nich zájem o okolí a touhu pochopit dění kolem sebe. Snažím se nehodnotit - to je dobře/špatně. Je to třeba jen jinak. Snažím se nalézt pro ně rovnováhu mezi uvědoměním vlastní hodnoty a respektem k hodnotě druhých. To je zásadní rys manipulátorů - mají velmi nízké sebevědomí, a tak se Vás snaží vmanipulovat do pozice, kdy budete mít ještě menší hodnotu než on... Co nemůže manipulátor vedle sebe vystát, je bytost štastnější, než on. Učím tedy své děti radovat se z úspěchů druhých. Je toho tolik, o čem by se dalo psát... Jen jsem se chtěla podělit o vlastní prvotní dojmy a postřehy. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 8. Souhlasím s názorem a krásným vyjádřením paní ze 7.9. Vnímám jako zásadní to, že manipulátora nezměním a není to ani mým úkolem. Koho ale mohu ovlivnit, dodat mu pocit odvahy a jistoty, že překážky zvládne, je mé dítě, se kterým jsem v kontaktu - a i když ne stále - máme nyní střídavou péči - pokud se soustředím na pěstování vzájemné důvěry a pokládám otevřené otázky, sám můj syn mě touhle nehostinnou krajinou vede a vlastně mi říká, co potřebuje. Na mě je potom, být mu přítelem, rovnocenným partnerem v této situaci a v životě a tím pádem se nebojí mluvit o věcech se mnou, i když se bojí druhé strany a postihu. Protože te´d a tady jsme zrovna v tu chvíli jen my dva a i když "ho" máme v naší hlavě a kdesi za ramenem a bojíme se, co udělá a jak to bude a co na to řekne, jestli se to dozví ..., Naše cena je v tu chvíli relevantní, Naše emoce jsou v tu chvíli důležité a krok za krokem vlastně oba nacházíme odvahu a cestu ke svobodě. Je to přesně tak, manipulátor nemůže vedle sebe vystát bytost, která je šťastnější než on a když je toho štěstí a radosti dost, vzdá to a pochopí, že tady už mu pšenka nepokvete. Pak je to vlastně i tak jak bylo řečeno ve videu - příště už víte, co se děje, můžete rozklíčovat situaci a použít vše, co jste se naučili pro další kroky vpřed. Děkuji, že jsem to mohla napsat a přeji nám všem hodně štěstí a ať zvládneme co nejlépe.

  OdpovědětVymazat
 9. pokud otec říká opakovaně dítěti "nesnaž se dělat chytrýho", jak lze pak tento destruktivní vliv u dítěte vyrušit?

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za vložení komentáře.

Tomáš Pour